El Yapımı Yün Avize

Evidea’dan yaratıcı bir fikir.. El Yapımı Yün Avize.

Evinizin aydınlatması için çeşitli dekoratif avizeler, abajurlar satın alabilirsiniz. Ancak bunlara alternatif olarak çok kolay temin edilebilecek malzemelerle kendiniz de farklı bir avize yapabilirsiniz. Hem de yapımı çok kolay ama bir o kadar da şık bir avize..

El Yapımı Yün Avize İçin Gereken Malzemeler

  • Plastik bir top (top yerine balon da kullanabilir, bu sayede dilediğiniz büyüklükte bir avize yapabilirsiniz.)
  • Tutkal
  • Dilediğiniz renkte yün (Yün seçiminizi avizeyi kullanacağınız odanın dekorasyonuna uygun şekilde seçmenizi öneririz. Koyu renkli yünler daha loş bir aydınlatma sağlayacaktır.)
  • Plastik eldiven

Plastik topun üzerine küçük bir daire çizin. Bu daireyi yünü kaplarken boş bırakacağız ki yün kuruduktan sonra topu bu aralıktan çıkarabilelim.

Tutkalın ellerinize bulaşmaması için plastik eldivenleri takmanızda fayda var. Daha sonra avcunuza bir miktar tutkal alarak topun çizdiğiniz daire dışında kalan kısımlarına sürün.

Tutkal sürdüğünüz kısımları yün ile rastgele yani tamamı kaplanmayacak, arada ışığın sızabileceği boşluklar kalacak şekilde sarın.

Yün sarma işlemini tamamladıktan sonra bir miktar tutkalı daha yünlerin üstüne sürün.

Arasıra kontrol ederek tutkalın kuruduğundan emin olana kadar birkaç gün bu şekilde bekletin. Kışın yaklaşık 3 günde kuruyacaktır. Ufak bir not, eğer top yerine balon kullanırsanız güneşli bir yerde kurutmayın, aksi durumda balon güneşte sönebilir.

Tutkal tamamen kuruduğunda topu veya balonu boş olan bölümden keserek çıkarın. Yine bu boş kalan kısımdan ampulü yerleştirerek avizenizi tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz avizenizi keçe, boncuk veya taşlarla süsleyebilirsiniz.

 

Evidea… Evinizi baştan yaratın…